PRZYPADKI MEDYCZNE

SZABLON ICX-MAGELLAN IMPLANTACJA ICX-ACTIVE ŻUCHWY

ZABIEG PRZEPROWADZIŁ: LEK. STOM. MARCIN BOROWICZ

SPECJALISTYCZNA PRAKTYKA STOMATOLOGICZNA WE WRZEŚNI

OPIS PRZYPADKU

Pacjentka ( 63 l., ogólnie zdrowa, higiena dobra ) zgłosiła się do gabinetu po złamaniu dolnej lewej siódemki w okolicy szyjki/korzenia (ząb po leczeniu kanałowym zaopatrzony koroną protetyczną) . Rokowanie co do uratowania zęba było złe. Zapadła decyzja o usunięciu ww. zęba i implantacji natychmiastowej oraz wszczepienia drugiego implantu w  okolicy po utraconym w przeszłości zębie 36.

Wykonano diagnostykę rtg (CBCT), pobrano wyciski diagnostyczne, z których wykonane modele zeskanowano do plików stl.

W aplikacji „Magellan” zaplanowano położenie implantów ICX. Firma 3Z wykonała szablon chirurgiczny oraz dostarczyła niezbędne instrumentarium wraz z implantami do przeprowadzenia zabiegu ( tryb Ambasador ).

Wybrałem implanty Active o agresywnym gwincie.

2021.09.02 w znieczuleniu nasiękowym, nacięto dziąsło na grzbiecie wyrostka. Mezjalnie przez kieszonki zębów 34,35 natomiast dystalnie do powierzchni dalszej zęba 37 ( bez cięć odciążających ).

Odpreparowano płat pełen od policzka i podniebienia. Usunięto ząb 37 i wszczepiono przy pomocy szablonu oraz dedykowanej kasety 3Z dwa implanty Acitve w pozycjach : 36 (3,75 x 10mm) oraz 37 (4,1 x 10mm ).

Implanty umieszczono subcrestalnie. Zaopatrzono śrubami gojącymi, ranę zaszyto.

Wnioski:

Implanty Active są rzeczywiście implantami agresywnymi. Bez problemu ustawiając implantację przez szablon na poziom „bone level” można je pogrążyć do pozycji subcrestalnej. Należy przy tym zachować ostrożność w stosunku do otaczających struktur, ponieważ opór kostny jaki pojawił się przy wkręcaniu był niewielki.

Na pochwałę zasługuje profesjonalna współpraca przy projektowaniu szablonu ze specjalistą firmy 3Z oraz przysłanie dodatkowych implantów wraz z szeroką gamą śrub gojących – co ma znaczenie jeżeli śródzabiegowo zdecydujemy się na zmianę protokołu postępowania.

Jestem usatysfakcjonowany współpracą i przebiegiem zabiegu przy użyciu implantów tej firmy.

ZABIEG